Poslanci schválili zákon o mediaci s technickou úpravou Senátu

 

Poslanci schválili zákon o mediaci s technickou úpravou
Senátu

 

Praha 2. května (ČTK) - Poslanci schválili s úpravami Senátu zákon o mediaci, který má umožnit mimosoudní urovnání nejen trestních, ale také civilních a rodinných sporů. Senátoři sjednotili ve vládní předloze pravidla přezkumu s občanským soudním řádem. Zákon, jenž má odlehčit soudům, nyní dostane k podpisu prezident.

 

Mediace představuje metodu řešení konfliktů za asistence třetí neutrální strany, mediátora, který pomáhá ke smírnému vyřešení sporu. Závěrem mediace by měla být pro obě strany přijatelná dohoda. Podle ministerstva spravedlnosti je tato možnost řešení konfliktů rychlejší, protože lidé nemusí čekat na soudní jednání. Měla by být placená, ale levnější a psychicky méně náročná.

 

Senátoři předlohu vrátili sněmovně s technickou připomínkou. Lhůta pro přezkum soudem se podle schváleného znění prodlouží ze sedmi na 30 dní. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) je lepší delší lhůta než kratší, která by nemusela být dodržována.

 

Někteří poslanci i senátoři měli k zákonu výhrady. Upozorňovali na určitou dvojkolejnost; mediátoři, kteří jsou zároveň advokáty, totiž budou skládat zkoušku před komorou, která bude mít i sankční pravomoc. Ostatní zprostředkovatelé smíru budou v těchto záležitostech spadat pod ministerstvo spravedlnosti.